ban2.png

660 1

Od 12 do 15.09 trwała 34 zagraniczna podróż Papieża, której hasłem były słowa: „Z Maryją i Józefem w drodze do Jezusa”.

Papież odwiedził kilka miast i odbył wiele spotkań z przedstawicielami wszystkich wyznań, pokoleń, ugrupowań politycznych i społecznych jakie tworzą bogaty i różnorodny obraz tego kraju.

S. Elżbieta Lidzbarska i s. Paulina Szałek uczestniczyły we wtorek w spotkaniu Papieża z romską wspólnotą na osiedlu Lumik IX w Koszycach.

Ja udałam się w środę, która była dniem wolnym od pracy, do Šaštína.

Od 1927 Matka Boża Bolesna jest patronką Słowacji, dlatego co roku do sanktuarium w Šaštínie przybywa pielgrzymka narodowa. W Republice Słowackiej jest to święto narodowe. Tam tez 15.09 przybył Ojciec Święty. Na jego spotkanie wyruszyła z naszej parafii liczna grupa pielgrzymów. Część udała się autobusem a pozostali prywatnymi samochodami. Wyjechaliśmy o 01.00 w nocy. Po pięciu godzinach jazdy przybyliśmy na ogromne pola przeznaczone na parkowanie. Od sektorów, które znajdowały się za Bazyliką dzieliło nas ok 2 km. Przeszliśmy tam pieszo wraz z tłumem 60 tysięcy osób. Miłym zaskoczeniem były liczne młode rodziny, które przyjechały wraz z dziećmi, często maluchami wiezionymi w wózeczkach.

660 2

Po przybyciu do Šaštína Papież najpierw pomodlił się z biskupami słowackimi w Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Następnie pozdrowił wiernych zgromadzonych przed Bazyliką i udał się na błonia za Bazyliką , gdzie przewodniczył Mszy św. Wraz z Papieżem Mszę św. koncelebrowali wszyscy biskupi Słowacji i ok.500 kapłanów.

Na wstępie homilii zauważył, że tak jak w logo tej apostolskiej wizyty jest przedstawiona droga do wnętrza serca, nad którym wznosi się krzyż, tak Maryja jest drogą, wprowadzającą nas do Serca Chrystusa, który oddał swoje życie z miłości do nas. Wskazał na Maryję jako wzór wiary i zachęcił do dostrzeżenia trzech cech tej wiary: drogę, proroctwo i współczucie. Mówiąc o wierze Maryi wyruszającej w drogę Ojciec Święty podkreślił, że Maryja Dziewica jest „wzorem wiary narodu słowackiego: wiary, która wyrusza w drogę, zawsze ożywiana prostą i szczerą pobożnością, zawsze pielgrzymująca w poszukiwaniu Pana.

Natychmiast po zwiastowaniu Maryja udaje się w drogę, aby służyć krewnej św. Elżbiecie. Nie pozostała ona bezczynnie aby kontemplować samą siebie, przeciwnie otrzymany dar przeżywała jako posłanie, stała się ucieleśnieniem tej niecierpliwości, z jaką Bóg pragnie przyjść do każdego człowieka aby dać mu zbawienie.

Tak samo my, idąc, mamy przezwyciężać pokusę wiary statycznej, zadowalającej się jakimś obrzędem lub dawną tradycją. Musimy wychodzić natomiast ze swoich ograniczeń, nosić w plecakach nasze radości i smutki, i czynić z życia pielgrzymkę miłości do Boga i do braci.

Następnie wskazał na rys proroczy wiary Maryi. Zaznaczył, że jesteśmy powołani, aby być świętymi i niepokalanymi w miłości (por. Ef 1, 4) i wezwał słowackich katolików, aby byli „znakami sprzeciwu” w świecie, chrześcijanami, którzy potrafią swoim życiem ukazać piękno Ewangelii.

Papież zachęcił swych słowackich słuchaczy do krzewienia postawy współczującej. „Wpatrując się w Dziewicę Matkę Bolesną, otwieramy się na wiarę, która staje się współczuciem, która staje się dzieleniem życia z tymi, którzy są zranieni, którzy cierpią i którzy są zmuszeni nieść na swoich ramionach ciężkie krzyże”.

Nie możemy tez zredukować wiary do roli cukru , który osłodzi trochę nasze życie. Jezus jest znakiem odrzucenia, przyszedł przynieść światło tam gdzie była ciemność i dlatego ciemność stale z Nim walczy. Jego Słowo przenika do naszego życia jak miecz, aby oddzielić ciemność od światła i wzywa nas do wyboru. Przed Jezusem nie można pozostać letnim, siedzieć na dwóch krzesłach równocześnie. To jest niemożliwe. Przyjąć Jezusa oznacza ,że również ja będę doświadczał prześladowań i ataków zła, aby On stał się dla mnie Zmartwychwstałym.

„Niech Pan zachowa w was zawsze zachwyt i wdzięczność za dar wiary! I niech Najświętsza Maryja Panna wyjedna wam łaskę, aby wasza wiara była zawsze w drodze, aby miała tchnienie proroctwa i była bogata we współczucie” – zakończył Franciszek swą homilię.''

Na zakończenie Mszy św. Ojciec Święty położył złotą różę przed słynącą łaskami figurą Matki Boskiej Siedmiu boleści. Poprzez ten gest wyraził swoją szczególną cześć dla Maryi Panny.

s. Elżbieta Malicka

659

W poniedziałek 6 września w szkole podstawowej im. św. Jana Bosco w Doumé rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Dzieci po przerwie wakacyjnej z radością wróciły do szkoły. Choć nie jesteśmy jeszcze w komplecie, to staramy się przetrwać pierwsze chwile bez rodziców. Najmłodszym jest najtrudniej, ale nasi nauczyciele są gotowi do pomocy.

s. Agnieszka Dąbrowska SAC

 

658Zadwórze to miejsce szczególne – każdego dnia maszyniści parowozów przejeżdżających obok usypanego kurhanu oddają honory bohaterskim Polakom, włączając syreny na kilka sekund. Jest to bardzo wzruszający moment dla każdego, kto znajduje się na tym miejscu. Tam 17 sierpnia 1920 roku miała miejsce krwawa bitwa pomiędzy oddziałem 330 polskich Obrońców Lwowa pod dowództwem kapitana Bolesława Zajączkowskiego a przeważającymi siłami bolszewickiej 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego (6 tysięcy dobrze wyszkolonych żołnierzy na koniach). Jako jedna z nielicznych w historii polskich bitew otrzymała ona miano polskich Termopili. Ta bitwa była przegraną, ale zakończyła się taktycznym zwycięstwem. Osłabiony Budionny musiał zrezygnować z natarcia na Lwów. Gdyby udało mu się dojść do Lwowa, z pewnością zniszczyłby go i splądrował. Później prawdopodobnie połączyłby się z Michaiłem Tuchaczewskim pod Warszawą i kto wie, jaki byłby wówczas los całej Polski – opowiadała przewodniczka po Lwowie, pani Jadwiga Pinkowska. Dlatego my – aby uczcić pamięć polskiej młodzieży, 658 1która oddała życie dla nas i za nas – udaliśmy się w sobotę 21 sierpnia na uroczystości do Zadwórza. Nasza delegacja składała się z 18 osób – od małych do wielkich. Uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy Świętej z udziałem polskich i ukraińskich władz, złożyliśmy kwiaty i znicze.

Wracaliśmy w milczeniu, myśląc o tych, którzy zginęli. Z 330 żołnierzy życie straciło 318, reszta została ranna. A my jesteśmy im winni pamięć, mimo że minęło już 101 lat.

Siostry Pallotynki z Gródka Jagiellońskiego

657657 1Dwie Siostry Juniorystki, Ghislaine Koagne Ndeyo Makui i Stéphanie Boueda Lonfo, pierwsze Pallotynki Kamerunki, złożyły wieczne śluby dn. 14 sierpnia 2021 w Kościele Św. Alberta w Bafoussam. Mszy św. przewodniczył Ks. Bp Paul Lontsi-Keune, z diecezji Yokadouma. Ważnym i znaczącym momentem tego wydarzenia był akt konsekracji poprzez który każda z nich oddala swoją osobę i swoje życie Bogu Jedynemu na zawsze stajać do dyspozycji Kościoła i Zgromadzenia. W tej pięknej i uroczystej liturgii uczestniczyli kapłani, siostry zakonne z wielu Zgromadzeń, rodzina, różne grupy parafialne w tym grupa pokoleniowa oraz znajomi i przyjaciele. Siostry Wieczyste wyraziły swoją wdzięczność Bogu za dar powołania i konsekracji śpiewając i tańcząc Magnificat wraz z innymi współsiostrami i nowicjuszkami.

s. Anna Kot SAC

656Mając na celu kontynuację formacji młodych sióstr i braci w okresie junioratu, Archidiecezja Jaunde co roku organizuje 6-dniową sesję z różnymi tematami szkoleniowymi w Mbalmayo.

W tym roku uczestniczyłam w II sesji na temat przemocy w życiu zakonnym.

W tej sesji uczestniczyło ponad 50 młodych sióstr i braci oraz 5 wychowawców. Na zakończenie powróciliśmy do swoich wspólnot z większym doświadczeniem, jak stawić czoła codziennym konfliktom i jak radzić sobie z nimi, nie osądzając drugiej osoby przed sobą, ale widząc ją, przyjmując ją jako dar od Boga i kochając go jako żywe tabernakulum obecności Pana Boga.

Wszyscy bowiem jesteśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boże.

s. Raisa Flora (Pallotynka)

Kontakt

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek

ul. Wojciechowskiego 12

02-495 Warszawa

tel.(22)-662-48-34 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

konto misyjne - Afryka

56 1240 6218 1111 0000 4618 4036

konto - Wschód

97 1240 6218 1111 0010 6973 6222

konto w walucie EURO

73 1240 6218 1978 0010 5383 6714

Dokonując wpłaty na konto Centrum Misyjnego Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (Siostry Pallotynki), zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu obsługi darowizny oraz otrzymywania podziękowań i newslettera z informacjami o działalności Centrum Misyjnego.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Centrum Misyjne Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego z siedzibą w Warszawie. Podstawą prawną przetwarzania danych jest art. 6 ust. 1 lit. f RODO (prawnie uzasadniony interes administratora).

Masz prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania podziękowań czy newslettera, kontaktując się z nami pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. 

Szczegóły znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Zapraszamy na:

www.misjepallotynek.pl 

św. Wincetnty Pallotti

14.png

INTENCJA MISYJNA

MAJ 2026

Aby wszyscy mieli dostęp do pożywienia

Módlmy się

aby wszyscy –

od dużych producentów

po drobnych konsumentów –

unikali marnowania żywności i dążyli

do zapewnienia każdemu dostępu

do pożywienia dobrej jakości.

Siostry Pallotynki w Afryce

1 5 procent

dziękują za 1,5%

2.png

Centrum Misyjne Sióstr Pallotynek 2014. All rights reserved

Powerd by PUSHMEDIA - Kliknij dobre media 

Vinaora Visitors Counter